Junior Ice Dance - Short Dance
Result Details
Pl.
Qual.
Name
Nation
TSS
=
TES
+
PCS
+
SS
TR
PE
CC
IT
Ded.
-
StN.
1
Q
Rachel PARSONS / Michael PARSONS
USA
67.88
36.66
31.22
7.79
7.50
7.89
7.89
7.96
0.00
#30
2
Q
Lorraine MCNAMARA / Quinn CARPENTER
USA
66.25
34.34
31.91
7.93
7.71
8.07
7.96
8.21
0.00
#27
3
Q
Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC
FRA
59.65
31.20
28.45
7.11
6.89
7.21
7.18
7.18
0.00
#18
4
Q
Anastasia SHPILEVAYA / Grigory SMIRNOV
RUS
59.15
31.70
27.45
6.82
6.64
7.07
6.89
6.89
0.00
#23
5
Q
Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT
USA
59.05
30.62
28.43
7.11
6.89
7.25
7.11
7.18
0.00
#26
6
Q
Alla LOBODA / Pavel DROZD
RUS
58.93
29.24
30.69
7.64
7.57
7.61
7.86
7.68
1.00
#31
7
Q
Betina POPOVA / Yuri VLASENKO
RUS
58.56
29.76
28.80
7.21
7.00
7.29
7.29
7.21
0.00
#29
8
Q
Angelique ABACHKINA / Louis THAURON
FRA
58.34
30.74
28.60
7.11
6.89
7.25
7.29
7.21
1.00
#28
9
Q
Mackenzie BENT / Dmitre RAZGULAJEVS
CAN
56.76
29.43
27.33
6.82
6.64
6.93
6.89
6.89
0.00
#16
10
Q
Melinda MENG / Andrew MENG
CAN
52.60
28.46
25.14
6.32
6.21
6.25
6.39
6.25
1.00
#25
11
Q
Marjorie LAJOIE / Zachary LAGHA
CAN
52.57
28.40
24.17
6.00
5.79
6.11
6.18
6.14
0.00
#10
12
Q
Sara GHISLANDI / Giona Terzo ORTENZI
ITA
52.19
24.67
27.52
6.82
6.61
6.89
7.04
7.04
0.00
#22
13
Q
Ho Jung LEE / Richard Kang In KAM
KOR
50.10
26.30
23.80
5.89
5.71
6.11
6.11
5.93
0.00
#24
14
Q
Nicole KUZMICH / Alexandr SINICYN
CZE
49.08
23.94
25.14
6.25
6.04
6.46
6.43
6.25
0.00
#19
15
Q
Anzhelika YURCHENKO / Volodymyr BYELIKOV
UKR
47.66
24.71
22.95
5.82
5.57
5.89
5.79
5.61
0.00
#20
16
Q
Maria OLEYNIK / Yuri HULITSKI
BLR
45.02
22.85
22.17
5.68
5.46
5.57
5.64
5.36
0.00
#12
17
Q
Ria SCHWENDINGER / Valentin WUNDERLICH
GER
43.87
23.42
20.45
5.14
4.96
5.18
5.21
5.07
0.00
#14
18
Q
Alexandra BORISOVA / Cezary ZAWADZKI
POL
42.80
23.49
19.31
4.71
4.71
4.71
5.14
4.86
0.00
#7
19
Q
Rikako FUKASE / Aru TATENO
JPN
42.63
23.29
19.34
4.68
4.54
5.00
5.00
4.96
0.00
#8
20
Q
Maria GOLUBTSOVA / Kirill BELOBROV
UKR
42.49
22.81
20.68
5.18
4.96
5.29
5.25
5.18
1.00
#21
21
Xibei LI / Guangyao XIANG
CHN
41.16
22.19
18.97
4.79
4.54
4.79
4.93
4.68
0.00
#17
22
Guoste DAMULEVICIUTE / Deividas KIZALA
LTU
39.98
20.07
20.91
5.32
5.07
5.14
5.43
5.18
1.00
#15
23
Villö MARTON / Danyil SEMKO
HUN
38.63
20.95
17.68
4.43
4.25
4.46
4.57
4.39
0.00
#9
24
Ekaterina FEDYUSHCHENKO / Lucas KITTERIDGE
GBR
38.12
20.43
18.69
4.89
4.57
4.79
4.82
4.29
1.00
#13
25
Viktoria SEMENJUK / Artur GRUZDEV
EST
37.68
21.20
16.48
4.21
3.93
4.29
4.25
3.93
0.00
#2
26
Jenna HERTENSTEIN / Damian BINKOWSKI
POL
37.68
20.85
16.83
4.25
4.18
4.07
4.43
4.11
0.00
#6
27
Hannah Grace COOK / Temirlan YERZHANOV
KAZ
37.60
21.26
16.34
4.07
3.93
4.14
4.21
4.07
0.00
#5
28
Kimberly WEI / Illias FOURATI
HUN
34.48
17.99
16.49
4.21
4.04
4.11
4.25
4.00
0.00
#3
29
Elizaveta ORLOVA / Stephano Valentino SCHUSTER
AUT
32.53
18.22
15.31
3.89
3.75
3.86
4.00
3.64
1.00
#4
30
Matilda FRIEND / William BADAOUI
AUS
31.98
16.84
15.14
3.96
3.54
3.86
3.89
3.68
0.00
#11
31
Yana BOZHILOVA / Kaloyan GEORGIEV
BUL
28.27
15.27
14.00
3.64
3.32
3.50
3.71
3.32
1.00
#1
Legend
TSS
Total Segment Score
TES
Technical Element Score
PCS
Program Component Score
SS
Skating Skills
TR
Transitions/Linking Footwork/Movement
PE
Performance/Execution
CC
Composition/Choreography
IT
Interpretation/Timing
Qual.
Qualified for next segment
Back to Event Page
Back
Back to Home Page
Contact result service
Created by Swiss Timing, Ltd.
Last Update: 17.03.2016 17:30 (UTC +01:00)
© 2016
International Skating Union
. All Rights Reserved.